Racuchy to fantastyczny i szybki sposób na pożywne i smaczne śniadanie. Jest to dobra alternatywa dla śniadaniowych kanapek i płatków. Racuchy są polecane szczególnie dla dzieci, które trudno skłonić do jedzenia śniadań. Podane ze świeżymi owocami czy konfiturą potrafią zachęcić do jedzenia nawet największych niejadków. Głównym składnikiem racuchów są jednak jajka, które muszą zostać wykluczone z niektórych jadłospisów. Czy w takiej sytuacji należy odpuścić jedzenie przepysznych racuszków? Nic z tych rzeczy! Istnieje wiele polecanych przepisów na racuchy bez jajek. Oto kilka z nich!
Czym zastąpić jajka w przepisie na racuchy?
Racuszki swoim smakiem potrafią sprostać nawet najbardziej wysublimowanym podniebieniom. Kto z nas nie lubi rozpocząć dnia od pysznego, zdrowego śniadania w towarzystwie ulubionej kawy lub herbaty?
Racuchy swoją prostotą wykonania i dowolnością modyfikowania przepisu sprawdzą się w menu nawet zabieganych osób, które nie mają czasu na gotowanie. Główną zaletą takiego śniadania jest to, że do jego wykonania są potrzebne najbardziej uniwersalne produkty, które znajdują się w każdej kuchni.
Jednym ze składników są jajka, których zadaniem jest wiązanie ciasta na racuchy. Jajka to bardzo częsty element przeróżnych mącznych dań śniadaniowych, na przykład omletów czy naleśników. Istnieje spore grono osób, które z własnego wyboru, lub przez konieczność stosowania diety eliminacyjnej, jajek spożywać nie mogą. Jajko, chociaż w wielu tradycyjnych przepisach jest nie do zastąpienia, to w przepisach na racuchy może zostać pominięte. Jest bowiem kilka produktów spożywczych, które z powodzeniem mogą zastąpić jajko. Cechują się podobnymi właściwościami i nie zmieniają znacząco smaku naszych racuszków.
Jak zatem zastąpić jajko?
- Mus jabłkowy. Chociaż ciężko to sobie wyobrazić, to mus z jabłek może pełnić takie same funkcje w przepisie jak jajko. Wystarczy odmierzyć 1/4 szklanki musu (ok. 65 g), który zastępuje jedno jajko. Podczas smażenia mus traci prawie całkowicie swój smak. Placuszki z musem jabłkowym są miękkie i wilgotne. Używając musu jabłkowego, należy zwiększyć ilość proszku do pieczenia w przepisie.
- Awokado. Jedna sztuka tego owocu jest odpowiednikiem jednego jajka. Polecane jest szczególnie w wypiekach z dodatkiem czekolady.
- Agar-agar. Agar to roślinna alternatywa dla żelatyny. 1 łyżka agaru z dodatkiem 1 łyżki wody to odpowiednik jednego jajka.
- Jogurt naturalny sojowy. Dodatek jogurtu sojowego do wypieków, muffinek czy racuchów nie wpływa negatywnie na smak tych dań. 1/4 szklanki to odpowiednik jednego jajka. Jogurt doskonale wiąże wszystkie składniki ciasta.
- Aquafaba. Nazwa może wydawać się egzotyczna, natomiast jest to zalewa z ciecierzycy lub innych strączków, którą zazwyczaj wylewamy do zlewu. Oprócz świetnej alternatywy dla jajek w przepisie na racuchy sprawdzi się także przy wypieku bezy, biszkoptów czy robieniu kremów.
- Białko sojowe. Występuje w proszku i już jedna łyżka rozrobiona w 3 łyżkach wody pozwala zastąpić jedno jajko. Ponadto, białko sojowe wpływa korzystnie na serce i zapobiega osteoporozie.
- Banan. Oprócz tego, że możemy wykorzystać go jako dodatek do śniadania, może on zostać zamiennikiem jajka w przepisie. Już połówka banana odpowiada jednej sztuce jajka. Sprawdzi się to rewelacyjnie w słodkich śniadaniach, np. racuszkach czy naleśnikach.
- Nasiona chia. Po połączeniu nasion z wodą wytwarzają one żel, który ma właściwości wiążące składniki. 1 łyżka nasion szałwii hiszpańskiej w połączeniu z 1/3 szklanki wody zastępuje jedno jajko.
- Len mielony. Taka forma lnu cieszy się ostatnio sławą szczególnie w diecie ketogenicznej. Jest głównym składnikiem alternatywy dla owsianki, czyli siemienianki. Nie każdy jednak wie, że 1 łyżka nasion lnu mielonego w połączeniu z 3 łyżkami wody to odpowiednik jednego jajka.
Dla kogo polecane są racuchy bez jajek?
Racuszki bez jajek, na przykład z musem jabłkowym lub racuchy drożdżowe, są polecane każdemu! Mogą być składnikiem śniadań osób na dietach eliminacyjnych lub po prostu chcących odżywiać się zdrowo i racjonalnie. W zależności od doboru dodatków do naszych racuchów, mogą one zawierać wszystkie makroelementy w odpowiednich ilościach.
Racuchy bez jajek są polecane dla osób, które muszą wykluczyć jajka ze swojego menu. Może być to spowodowane nietolerancją lub przejściem na dietę wegańską. Polecane przepisy na racuszki mogą być zawsze dowolnie modyfikowane i jajko można zastąpić jego alternatywą. Nie bójmy się eksperymentować w kuchni! Z biegiem czasu, gdy nabierzemy wprawy, nie będziemy chcieli wrócić do smażenia racuszków z jajek, wybierając jego zdrowe zamienniki.
Czy racuszki bez jajek można spożywać na diecie?
Śniadaniowe racuchy wyglądają obłędnie na talerzu w towarzystwie świeżych owoców sezonowych i innych dodatków. Wiele osób uważa, że kolorowy i apetyczny talerz jest równoznaczny z kalorycznym i tuczącym daniem. Nic bardziej mylnego.
Racuchy mogą być również nierozłącznym składnikiem w diecie redukcyjnej. Tylko od nas zależy, na czym je usmażymy i z jakich składników. Oczywiste jest, że racuszki smażone w bardzo dużej ilości tłuszczu i posypane ogromnymi ilościami cukru pudru nie będą sprzymierzeńcem diety.
Istnieje jednak cała gama smacznych i zdrowych dodatków do racuchów, które oprócz mniejszej ilości kalorii, są znacznie zdrowsze. Możemy sprawić, że nasze danie z kalorycznej bomby stanie się pełnowartościowym i zdrowym posiłkiem. Ogromnym plusem racuszków z każdego polecanego przepisu jest to, że smakują wyśmienicie na ciepło i na zimno. To pozwala spakować je do pudełka i zjeść o dowolnej porze. Racuszki z jabłkami smażone na małej ilości tłuszczu, z dodatkiem łyżeczki bakalii i świeżych owoców dostarczają raptem 400 kalorii!
Jakie owoce i dodatki najlepiej komponują się z racuchami?
Za smak racuszków odpowiadają również dodatki, z jakimi je podajemy. Kojarzą się najczęściej z musem jabłkowym dodanym do ciasta i cukrem pudrem, którym są posypane. Taki podstawowy przepis, chociaż przepyszny, może zostać urozmaicony innymi dodatkami.
Racuszki komponują się dobrze ze świeżymi, sezonowymi owocami, z nutą cytryny czy cynamonu, z karmelizowanymi gruszkami i orzechami włoskimi, masłem orzechowym czy tartą czekoladą. Tak naprawdę, ogranicza nas jedynie wyobraźnia, bo te szybkie i smaczne placuszki lubią się z wszystkimi słodkimi dodatkami.
Wśród owoców szczególnie są polecane świeże maliny, truskawki, borówki i banan. Orzechy laskowe, włoskie, pistacje i ziemne również z nimi świetnie współgrają. Polane roztopioną czekoladą, masłem orzechowym czy kremem kokosowym potrafią uzależnić!
Jeżeli nie lubimy eksperymentować w kuchni i modyfikować przepisów, poniżej znajduje się kilka sprawdzonych przepisów na racuchy bez jajek.
Racuchy jabłkowe bez jajek
Składniki na trzy porcje, czyli ok. 8-10 racuszków.
- 200 g mąki pszennej
- 60 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- Pół szklanki mleka krowiego lub roślinnego
- 2 jabłka
- 7 g suszonych drożdży
- Łyżka cukru
- Szczypta cynamonu
- Pół łyżeczki ekstraktu waniliowego
- Szczypta soli
- Olej kokosowy do smażenia
- Odrobina cukru pudru do posypania
Przesianą mąkę przekładamy do miski, dodajemy również drożdże, cukier, cynamon, ekstrakt waniliowy i sól. Wszystko mieszamy. Do wymieszanych składników dodajemy podgrzane mleko. Całość ponownie mieszamy, do dokładnego połączenia się składników. Ciasto odstawiamy na kilka minut w ciepłe miejsce, do wyrośnięcia.
Jabłka obieramy i kroimy w drobną kostkę i dodajemy do ciasta. Odstawiamy na kolejne 10 minut. Ciasto na idealne racuchy nie może być za gęste. Jeżeli tak jest, dodajemy trochę mleka. Olej kokosowy rozgrzewamy na patelni i smażymy na nim racuszki. Gdy placki będzie można podważyć łopatką, odwracamy na drugą stronę i smażymy parę minut. Podajemy z cukrem pudrem i ulubionymi owocami. Racuszki z jabłkami to genialny sposób na rozpoczęcie dnia!
Fit racuchy z bananem
Składniki na dwie porcje
- Szklanka mąki pszennej
- 3/4 szklanki wody
- Łyżka budyniu czekoladowego
- Łyżeczka kakao
- Szczypta soli
- Banan dojrzały
- Kostka gorzkiej czekolady
- Olej do smażenia
Mąkę, proszek budyniowy, kakao, wodę i sól miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji. Banan rozgniatamy widelcem i dodajemy do zmiksowanego ciasta. Czekoladę siekamy i dodajemy do gotowego ciasta. Olej rozgrzewamy na patelni i smażymy placuszki na małym ogniu, pod przykryciem. Idealny racuch to jedna duża łyżka ciasta. Całość możemy udekorować malinami lub truskawkami.
Klasyczne racuchy drożdżowe bez jajek
Składniki na 2 porcje, około 10 racuchów drożdżowych bez jajek
1 szklanka mąki
Szczypta soli
3/4 szklanki mleka letniego
10 g drożdży świeżych
1 łyżeczka cukru
1 łyżka oleju
Mąkę przesiewamy i dodajemy sól. Mleko wlewamy do kubeczka, dodajemy świeże drożdże i mieszamy. W mące robimy wgłębienie, wsypujemy cukier, wlewamy łyżkę oleju i dodajemy stopniowo mleko z drożdżami. Całość mieszamy drewnianą łyżką około 5 minut, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około godzinę. Po tym czasie formujemy dłońmi lekko utłuszczonymi olejem racuszki drożdżowe bez jajek, po czym układamy na stolnicy pokrytej mąką. Po 20 minutach smażymy na niedużym ogniu z obu stron.
Idealne racuchy jabłkowe bez jajek z nutą cytryny i gruszkami
Porcja dla dwóch osób, około 10 racuszków z jabłkami z nutą cytryny
- 2 szklanki mąki
- 250 ml mleka
- Pół łyżeczki soli
- Pół opakowania cukru waniliowego, 8 g
- Łyżeczka proszku do pieczenia
- Pół cytryny
- 1 jabłko
- Olej do smażenia
- Gruszka
- Cukier puder do posypania
Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy sól, cukier waniliowy oraz proszek do pieczenia. Cytrynę wyparzamy, szorujemy i delikatnie ścieramy skórkę z połowy cytryny. Wyciskamy również z niej sok. Dokładnie mieszamy z mąką. Jabłka obieramy i kroimy w drobną kosteczkę. Do mąki dodajemy mleko, ciągle mieszając. Ciasto musi być gładkie, bez grudek. Na patelni rozgrzewamy niedużą ilość oleju i smażymy racuszki. Formujemy łyżką racuszki i układamy na racuszkach kawałki jabłka. Gdy się zarumienią, odwracamy na drugą stronę i smażymy dwie minuty na małym ogniu. Racuszki jabłkowe bez jajek podajemy z cukrem pudrem, pokrojoną gruszką i orzechami.
Wegańskie orkiszowe racuszki z tofu
Składniki na dwie porcje
- 90 g naturalnego tofu
- 1 łyżka mąki kukurydzianej
- Dojrzały banan
- Łyżeczka cukru
- 2/3 szklanki mleka krowiego lub roślinnego
- 1 szklanka mąki orkiszowej
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżka oleju
Tofu miksujemy z olejem i bananem. Dodajemy mleko, ekstrakt waniliowy, proszek do pieczenia, mękę orkiszową, kukurydzianą i ponownie mieszamy. Na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju formujemy łyżką racuszki i smażymy z obu stron. Orkiszowe racuszki dobrze komponują się z musem czekoladowym i posiekanymi migdałami.
Racuszki bez jajek z malinami i cukrem pudrem
Składniki na dwie porcje
- 100 g mąki pszennej
- 100 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 6 g suchych drożdży
- 2 łyżki cukru pudru
- Szklanka mleka krowiego lub roślinnego
- 2 łyżki liofilizowanych malin
- 2 łyżki siemienia lnianego mielonego
- 6 łyżek wody
- 3 łyżki oleju kokosowego
- Szczypta soli
- Świeże maliny do podania
Mąkę pszenną i pszenną pełnoziarnistą przesiewamy. Na stolnicy rozsypujemy pomieszane mąki i robimy dołek na środku. Skruszamy świeże drożdże, 1 łyżkę cukru pudru oraz łyżkę mleka. Pozostawiamy na 10 minut do momentu pienienia się drożdży. Dodajemy siemię połączone z wodą, 2 łyżki oleju kokosowego, sól i wszystko dokładnie mieszamy. Na koniec do ciasta dodajemy liofilizowane maliny. Odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju kokosowego i smażymy niewielkie racuszki z dwóch stron, aż do uzyskania złotych brzegów. Podajemy ze świeżymi malinami i cukrem pudrem. Doskonale smakuje również z łyżką masła orzechowego na wierzchu.
Polecane przepisy racuchy – gdzie szukać inspiracji?
Będąc na diecie wegańskiej lub eliminacyjnej, wcale nie musimy rezygnować z przygotowywania ulubionych potraw. Coraz więcej osób stara się odżywiać zdrowo i chętnie modyfikuje tradycyjne przepisy, by uzyskać potrawę zdrowszą, mniej kaloryczną, ale równie smaczną.
Racuchy składające się z ciasta pszennego może zostać zastąpione ciastem gryczanym lub orkiszowym. Jajko z powodzeniem możemy zamienić na agar, siemię lniane czy ciasto z musem jabłkowym. Przepisy na racuszki drożdżowe bez jajek goszczą w wielu książkach kucharskich, blogach kulinarnych czy chociażby na Instagramie!
Racuszki z jabłkami to popularny element śniadania wielu osób dbających o linię, które chętnie dzielą się inspiracjami w social mediach. Najważniejsze jest to, by nie bać się próbowania coraz to nowszych przepisów! Pomoże nam to odkryć świetne przepisy, które mogą podbić nasze podniebienia!
Ja tam polecam klasyczne racuchy z jajkami, kefirem i mąką! Rosną jak szalone, są chrupiące i przeeepyszne! 😀 u mnie królują bardzo często, a dzieciaki je uwielbiają! 😀