Orzechy laskowe mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. To nie wymaga polemizowania, gdyż często słyszymy o ich prozdrowotnych właściwościach. Jeśli planujemy odżywiać się zdrowiej, to z chęcią je wybieramy. Jednak, czy zastanawiałeś się, w czym tak naprawdę tkwi magia orzechów laskowych? A może szukasz inspiracji na ciekawe dania z wykorzystaniem tych cudownych przekąsek?
Leszczyny orzecha laskowego, czyli drzewo, z którego pochodzą wspaniałe owoce
Orzech laskowy jest to jadalny owoc, który rośnie na krzewach, zwanych leszczyny. Leszczyny orzecha laskowego są to rośliny klasyfikowane do rodziny brzozowatych. Zwykle występują one w klimacie umiarkowanym, na półkuli północnej. Liczne odmiany leszczyny orzecha laskowego porastają tereny Azji wschodniej. Można tam znaleźć wiele rodzajów tego krzewu aż od Himalajów, aż po tereny Japonii. W Europie natomiast rosną trzy gatunki leszczyny orzecha laskowego. W Polsce można znaleźć dziko rosnącą leszczynę pospolitą. Z kolei plantatorzy uprawiają leszczyną południową i leszczynę turecką.
Chcąc spotkać dziko rosnące leszczyny orzecha laskowego, należy wybrać się na spacer do lasu. Ich naturalnym środowiskiem, w którym dobrze się rozwijają, są bowiem tereny leśne oraz zarośla. Rośliny te często tworzą podszycie leśne, będąc ważnym elementem leśnego ekosystemu naturalnego.
Dalsza charakterystyka leszczyny
Leszczyny orzecha laskowego kwitną przed rozwinięciem liści, często jeszcze zimą. Są one zapylane przez wiatr.
Jeśli chodzi o wygląd tego krzewu, to osiągają one zwykle wysokość kilku metrów. Pędy leszczyny orzecha laskowego są pokryte włoskami. U części gatunków są one miękkie, z kolei u innych sztywne i szczecinkowate. Liście rośliny są skrętoległe. Ich ogonki są krótkie, a blaszka liściowa jest szeroka. Kształt liści można określić mianem sercowatej. Liście leszczyny są zwykle owłosione od spodu. Leszczyna wytwarza kwiatostany. Są one zwisające i mają postać kotek, których osie są pokryte łuskowatymi podsadkami. W ich kątach wyrastają po trzy kwiaty.
Z kwiatów leszczyny powstają orzechy laskowe. Średniej wielkości orzechy osiągają rozmiar od 1 do 2.5 centymetra. Mają one bardzo twardą skorupę, a w środku znajduje się pojedynczy orzech. Owoce orzecha laskowego tkwią w okrywie owocowej, powstałej z dwóch przysadek, które są zrośnięte ze sobą.
Historia orzecha laskowego
Orzechy laskowe spożywane przez człowieka od najdawniejszych czasach w wielu zakątkach świata. Ich uprawa odbywała się w już w starożytności na terenie Grecji, Persji oraz Azji Mniejszej. Z czasem hodowla zaczęła rozprzestrzeniać się w Europie. Od X do XIII wieku, zaczęto spożywać orzechy laskowe we Francji. Potem kolejno wprowadzano je w Niemczech oraz Anglii. Amerykańskie odmiany orzechów laskowych uprawiane były z kolei i spożywane przez Indian. Na przełomie XIX i XX wieku leszczyny przybyły do Stanów Zjednoczonych, by tam cieszyć podniebienia mieszkańców. Zaczęto tam prowadzić masowe, przemysłowe odmiany. Modyfikowano je tak, by stworzyć gatunki odporne na mrozy i inne niekorzystne warunki atmosferyczne.
Właściwości orzecha laskowego
Orzechy laskowe mają dobry wpływ na nasze zdrowie. Są źródłem cennych składników odżywczych. Jeden orzech laskowy zawiera bowiem sporo cennych witamin, minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te ostatnie są bardzo ważne w naszej diecie, gdyż obniżają poziom złego cholesterolu.
Ile i jakie witaminy mają w sobie owoce leszczyny?
Średniej wielkości orzechy zawierają sporą zawartość witaminy E, witamin z grupy B, a także potas, wapń i fosfor. Witamina E jest nazywana witaminą młodości i odpowiada za opóźnienie procesów starzenia się skóry. Odżywia bowiem jej strukturę, nawilża i natłuszcza oraz ma właściwości regeneracyjne.
Z kolei potas i wapń zawarty w orzechach laskowych odpowiada za mocne zęby i kości. Bardzo dobrym pomysłem jest więc podawanie przekąsek z orzechami laskowymi dzieciom, ale nie tylko. Już kilka średniej wielkości orzechów dziennie potrafi zdziałać cuda u najmłodszych i u starszych.
Każdy orzech laskowy jest bogaty również w witaminę B6, która ma swój udział w produkcji serotoniny. Serotonina to neuroprzekaźnik, który odgrywa istotną funkcję w naszym organizmie. To ona między innymi wpływa na nasz nastrój, redukuje niepokój i lęk oraz przyczynia się do odczuwania radości i szczęścia. Warto więc spożywać owoce leszczyny szczególnie w okresie jesieni, gdy jesteśmy podatni na przygnębienie i zmęczenie. Już kilka średniej wielkości orzechów jedzonych codziennie, może nam znacząco poprawić nastrój i samopoczucie, dodając siły i entuzjazmu.
Jednym z popularnych orzechów jest orzech włoski. Można więc się pokusić o porównanie tych dwóch gatunków orzechów pod względem zawartości witamin.
Ile witaminy E zawiera orzech włoski, a ile laskowy?
Orzech laskowy, bogaty w witaminę E, ma jej 15.03 mg na sto gram. Z kolei orzech włoski posiada 0.7 mg. Owoc leszczyny w stu gramach ma 0.563 mg cennej witaminy B6. A ile ten witaminy ma orzech włoski? Szacuje się, że około 0.537. Również w innych składnikach odżywczych króluje orzech laskowy nad orzechem włoskim. Dla przykładu orzech włoski posiada 441 mg potasu, a orzech laskowy 680 mg. Jeśli chodzi o wapń, to orzech laskowy ma go 114, a orzech włoski tylko 98 mg. Fosforu natomiast orzech włoski zawiera 346 mg w stu gramach, a orzech laskowy 290. Nieznacznie przoduje. Obydwa rodzaje orzechów są bogate w składniki odżywcze. Warto więc je spożywać, urozmaicają swoją dietę.
Zawartość kalorii i wartości odżywczych
Jeśli zastanawiasz się, ile kalorii mają orzechy laskowe, to właśnie poznasz na to pytanie odpowiedź. Według jednych źródeł zawartość kalorii w stu gramach średniej wielkości orzechów stanowi bowiem 709 kcal. Tabele podają, że te orzechy zawierają 14.9 gram białka oraz 65.3 gram tłuszczu. Nie jest to nic dziwnego, bowiem jak każde orzechy, tak i te są dość tłuste.
Warto jednak zaznaczyć, że zawarte tłuszcze są nienasycone, więc nie ma powodów do obaw. Ten rodzaj tłuszczów powinniśmy spożywać dla prawidłowej kondycji naszego organizmu. Orzechy laskowe według tabeli zawierają 15.5 gram węglowodanów na każde sto gramów. Posiadają także w swoim składzie 9.2 grama błonnika.
Inne tabele kalorii podają, że 666 kcal mają orzechy laskowe w stu gramach produktu. Według jeszcze innych źródeł, w tabelach kalorii widnieje informacja, iż orzechy laskowe zawierają 628,3 kcal na każde sto gramów. Trudno więc jednoznacznie uśrednić, ile kalorii mają orzechy laskowe. Tabele kalorii podają różne informacje, jednakże możemy przyjąć, iż każde sto gram jadalnych części owoców leszczyny zawiera pomiędzy 650 a 700 kcal.
Jak więc wyglądają tabele kalorii dla jednego orzecha laskowego? Jeden orzech laskowy średniej wielkości waży około 5 gram. Wobec tego ma około 32-35 kalorii.
Można także pokusić się i zajrzeć do tabeli kalorii, aby sprawdzić, ile kcal ma łyżka orzechów laskowych. Przyjmując, że na jedną łyżkę mieści się 15 gram. orzechów, to zawartość kalorii stanowi około 100 gram.
Zastosowanie orzechów laskowych
Orzechy laskowe można jeść na wiele różnych sposobów. Znajdują one miłośników wśród osób, które chcą je jeść na surowo, same, jako przekąskę między posiłkami. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy spożywanie mieszanki różnych gatunków orzechów. Można też dodać rodzynki, suszone owoce, a nawet płatki, tworząc musli. Po zalaniu mlekiem otrzymujemy ciekawy pomysł na śniadanie.
W sklepach dostępne są orzechy laskowe prażone. Mogą być one jedzone same, prosto z opakowania, ale można z nich przygotować także wiele potraw. Świetnie sprawdzą się one, jako dodatek do sałatek czy to warzywnych, czy owocowych. Dodadzą sałatkom wyrazistości, a także wpłyną korzystnie na zdrowie osób, które będą ją jadły. Dostarczą bowiem organizmowi cenne witaminy i minerały.
Co zaskakujące orzechy laskowe prażone można także dodawać do dań mięsnych. Świetnie one podkreślają delikatny smak mięsa drobiowego. Można urozmaicić swoją kuchnię, dodając je do piersi z kurczaka, albo robiąc roladki z indyka nadziewane orzechami laskowymi.
Również orzechy laskowe prażone znajdą swoje zastosowanie we wszelkiej maści sosach i daniach warzywnych. Wystarczy kupić kilka rodzajów ulubionych warzyw, orzechy laskowe i zrobić ciekawy sos do makaronu, czy ryżu. Orzechy nieznacznie zmienią smak dania, czyniąc je pyszniejszym. Nie będą w żaden sposób przeszkadzać, czy psuć smaku potrawy, ale ją uatrakcyjnią.
Orzechy laskowe są stosowane także w cukiernictwie.
Można stworzyć wiele ciast z masami orzechowymi. Wystarczy dobry blender, aby rozdrobnić orzechy, tworząc jednolitą, przepyszną masę do tortu na urodziny, czy ślub. Jeśli chodzi o ciasta, ciekawą propozycją jest dodanie kawałeczków orzechów prażonych wraz z innymi owocami, tworząc ciekawą kompozycje. Orzechy laskowe świetnie odnajdą się jako składnik kolorowych babeczek. To połączenie zdrowia, ze słodką, pyszną uciechą.
Świetną propozycją jest robienie deserów z orzechami laskowymi. Można wybrać różne rodzaje orzechów, owoce, rodzynki, płatki, migdały i inne składniki, na które mamy ochotę, zanurzyć je w przepysznej owocowej galaretce i otrzymać szybką, zdrową przekąskę na popołudnie, która zasmakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jeśli jesteś rodzicem, to na pewno chcesz, by Twoje dziecko jadło zdrowe produkty, bogate w witaminy i minerały, a niekiedy ciężko jest je do tego namówić. Taki deser z pewnością zasmakuje najmłodszym. Innym wariantem jest podanie tejże przekąski z bitą śmietaną, czy jogurtem, tworząc niesamowitą uciechę dla podniebienia.
Z pewnością można wytworzyć wiele ciekawych dań z wykorzystaniem orzechów laskowych. Mają one swoje zastosowanie zarówno, w pokarmach wytrawnych, jak i słodyczach. Nie należy też zapominać, iż w sklepach można nabyć wiele słodkości, zawierających te orzechy. Dzięki temu możemy zjeść coś pysznego i zdrowego, zaoszczędzając swój czas. Każdy pewnie spotkał się z czekoladą z orzechami laskowymi. Wybierając czekoladę gorzką, bogatą w kakao wysokiej jakości, dodatkowo dostarczamy wiele innych cennych składników.
Orzechy laskowe dla każdego
Jak wynika z niniejszego artykułu, orzechy laskowe posiadają wiele właściwości. Te owoce, mają swoją historię, której korzenie wyrastają aż w starożytności, do dziś goszczą na stołach niemal na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem mają one pozytywny wpływ na zdrowie, a do tego są zwyczajnie smaczne.
Te przekąski, uwielbiane przez młodszych i starszych, goszczą w wielu rodzajach zdrowych diet. Mogą być dodatkami do różnych pokarmów albo stanowić ich główny składnik. Jeśli nadal się wahasz, czy warto włączyć na stałe do Twojej kuchni orzechy laskowe, to jest odpowiedni moment, aby podjąć się eksperymentów z nimi. W sieci można znaleźć wiele różnych przepisów.
Pamiętaj, że dodając orzechy laskowe do potraw, powodujesz, że Twoja kuchnia staje się zdrowsza. Dostarczasz sobie wiele minerałów i zwyczajnie jesteś szczęśliwszy, zwiększając produkcję serotoniny, zwanej hormonem szczęścia w mózgu. Otwórz się na te owoce, smacznego!
Szkoda, że mam uczulenie. Nie dość, że są pyszne to dodatkowo zdaję sobie sprawę z ich właściwości prozdrowotnych.