Czym jest lubrykant? Jakie ma właściwości i zastosowanie?

Para stosująca lubrykanty

Seks jest bez wątpienia istotnym elementem w życiu wielu dorosłych ludzi. Służy on przede wszystkim przyjemności. Aby jednak nasze stosunki były przyjemne i komfortowe, potrzebujemy nawilżenia. Dobry żel intymny to często pierwszy krok do poprawy jakości życia seksualnego, a także do dalszych eksperymentów w sferze intymnej.  Co to lubrykant ? Co należy wiedzieć o lubrykantach i jaki najlepiej wybrać?

Co to lubrykant?

Wielu z nas zastanawia się zapewne, co to lubrykant ? Otóż lubrykant, według ogólnej definicji, to substancja pozwalająca zmniejszyć tarcie między dwiema poruszającymi się powierzchniami. Pierwszą jednak rzeczą, która przychodzi na myśl to wodny lubrykant potęgujący doznania. Właśnie te nieduże buteleczki popularnych marek najczęściej widzimy w aptekach, drogeriach i sklepach internetowych. Żele intymne występują jednak w wielu wariantach.

Naturalny lubrykant

Podczas podniecenia seksualnego kobiece narządy płciowe wydzielają naturalny płyn nawilżający, aby ułatwić wprowadzenie członka do pochwy. Częstym jednak problemem jest niedostateczne nawilżenie pochwy. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zmiany hormonalne. Ilość wydzielanego przez kobietę śluzu i jego konsystencja zależna jest od dnia cyklu. Gdy zbliża się miesiączka, śluzu jest coraz mniej. Brak naturalnego lubrykantu może także być objawem infekcji intymnej lub ciąży. Problemy z suchością pochwy miewają często także panie w trakcie lub po menopauzie.

Nawilżenie jest ważne!

Niezależnie od przyczyny, brak naturalnej lubrykacji bez wątpienia jest kłopotliwy. Prowadzi do dyskomfortu podczas stosunku seksualnego. Suchość pochwy może powodować podrażnienia, bolesne otarcia, a jeśli problem występuje regularnie, nawet do infekcji intymnych. Zresztą, suche narządy intymne stanowią problem nie tylko podczas stosunku. Mogą także utrudniać masturbację, czy nawet aplikację tamponów i kubeczków menstruacyjnych. W każdym z tych przypadków pomoże odpowiedni lubrykant lub żel intymny.

Z czego robi się lubrykanty?

Kupując lubrykant, lepiej nie wybierać go na chybił-trafił. Nie warto też kierować się wyłącznie estetycznym opakowaniem lub kuszącą ceną. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na składniki i rodzaj lubrykantu. Choć niektóre nazwy mogą wydawać się bardzo skomplikowane, poznanie działania poszczególnych składników jest bardzo istotne. Należy przecież pamiętać, że wybrany produkt będzie miał bezpośredni kontakt z naszymi delikatnymi narządami płciowymi. Nie chcemy przecież narazić siebie lub partnera na dyskomfort czy reakcje alergiczne.

Lubrykanty dzielą się na trzy podstawowe rodzaje, w zależności od użytej bazy. Wyróżniamy lubrykanty wodne, silikonowe oraz lubrykanty na bazie olejów. Nieco więcej o każdym z tych rodzajów opowiemy poniżej. Lubrykanty intymne to jednak nie tylko baza, ale też kilka innych rodzajów składników. Każdy z nich sprawdzi się w nieco innych sytuacjach.

Zagęszczacze i rozpuszczalniki

Dzięki nim nawilżający żel intymny się nie rozwarstwia. Pozwalają także nadać lubrykantowi odpowiednią strukturę i konsystencję, od bardziej wodnistej, przez żelową, do aksamitnej i kremowej. Takimi środkami mogą być np.:

  • guma ksantanowa,
  • agar,
  • glikol polietylenowy,
  • karboksymetyloceluloza.

Konserwanty

Kolejne miejsce na liście składników to konserwanty. Zapobiegają rozwojowi bakterii, przez co lubrykant np. nie pleśnieje. Środki konserwujące wydłużają termin przydatności produktu. Na opakowaniu powinna znajdować się informacja o tym, jak długo może stać lubrykant po otwarciu. Najczęściej przedstawia to symbol otwartego opakowania, oznaczonego napisem, np. 6M – oznacza to, że lubrykant jest bezpieczny przez sześć miesięcy po otwarciu opakowania. Dzięki nim możemy kupować lubrykant potęgujący doznania 50ml lub w większych butelkach, bez obaw, że produkt zbyt szybko straci swoje właściwości. Używanie przeterminowanych lubrykantów nie jest bezpieczne.

Inne dodatki

Dalsze miejsca na etykiecie zajmują m.in. dodatki cukrowe. Znajdziemy je najczęściej w lubrykantach smakowych. Oprócz tego Twój lubrykant zawierać może witaminy, dodatkowe środki nadające poślizg, substancje chłodzące i rozgrzewające, dodatko zapachowe i smakowe, a także środki znieczulające, które pomogą wydłużyć czas stosunku. Jeśli interesuje Cię ta ostatnia opcja, spodobać ci się może żel potęgujący doznania.

Rodzaje lubrykantów:

Jak wspominaliśmy wcześniej, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje lubrykantów. Do ich produkcji wykorzystuje się różne bazy – silikon, wodę lub olej. Każdy z wariantów ma swoje plusy i minusy. Dlatego warto zorientować się we właściwościach poszczególnych baz. Nie każdy lubrykant nadaje się na przykład do użycia z gadżetami erotycznymi. Zanim kupisz nawilżający żel intymny, zastanów się, który będzie najlepszy dla Ciebie i najlepiej odpowie Twoim potrzebom.

Lubrykanty na bazie silikonu

Lubrykant w żelu
Źródło: Freepik.com

Lubrykanty silikonowe dostępne są w formie nawilżającego żelu. Są bardzo śliskie i nie wchłaniają się szybko. Niezbyt dobrze mieszają się z wodą. Taki żel, ze względu na swoje właściwości, sprawdzi się doskonale dla seksu analnego. Odbyt nie jest w stanie wytworzyć naturalnego nawilżenia, dlatego niewchłaniający się silikon dobrze zabezpieczy delikatne miejsce przed otarciami. Lubrykant silikonowy to również dobry wybór dla miłośników igraszek pod prysznicem i w wannie. Niezależnie od tego, czy bawisz się solo, czy z partnerem, lubrykant silikonowy zapewni ci odpowiedni komfort.

Tych żeli można bezpiecznie używać z lateksowymi prezerwatywami. Nie należy jednak używać lubrykantów silikonowych z silikonowymi gadżetami erotycznymi – mogą je zniszczyć! Jeśli nie chcesz uszkodzić ulubionego silikonowego wibratora, postaw na inny rodzaj lubrykantu. Żelu intymnego możesz bez obaw używać z zabawkami wykonanymi z metalu, szkła, akrylu i plastiku.

Na bazie wody

Podstawowym składnikiem tych lubrykantów jest woda, a bazę dopełnia często gliceryna lub glikol propylenowy. Lubrykanty wodne to najczęściej spotykana i najchętniej kupowany rodzaj tych produktów. Są delikatne, ale ze względu na swoją wodną bazę, szybko wysychają. Może więc się zdarzyć, że podczas igraszek poczujemy potrzebę dołożenia większej ilości produktu. Są bezpieczne dla prezerwatyw i można ich używać ze wszystkimi zabawkami, również tymi wykonanymi z silikonu. Nie są jednak zalecane dla seksu analnego – możesz ich za to użyć aby pomóc sobie włożyć np. korek analny. Nie sprawdzą się także do zabaw w wodzie – są przez nią bardzo łatwo zmywane, przez co nie spełniają swojej funkcji.

Uwaga! Gliceryna zawarta w niektórych lubrykantach wodnych może wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób. Jeśli jesteś osobą nadwrażliwą lub uczuloną na glicerynę, zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie lubrykant wodny jej nie zawiera.

Lubrykanty hybrydowe

Ten typ lubrykantu łączy w sobie wszystkie zalety lubrykantów wodnych i silikonowych. Powstał w wyniku połączenia tych dwóch rodzajów w jeden. Są równie delikatne jak żele intymne na bazie wody, dają jednak mocny „silikonowy” poślizg. Nie wysychają również tak szybko jak zwykłe lubrykanty wodne. Nie stanowią zagrożenia dla silikonowych gadżetów i dla prezerwatyw – należy jednak upewnić się, że w składzie nie ma olejków, które mogą je uszkodzić.

Na bazie olejów

Ten typ lubrykantów spotykany jest najrzadziej. Nie zaleca się stosowania ich do użytku wewnętrznego. Dlatego jeśli chcemy przejść do penetracji, wybierzmy inny lubrykant. Olejki „nie lubią” się również z lateksem. Oznacza to, że nie są bezpieczne dla prezerwatyw oraz gadżetów wykonanych z lateksu. Nie znaczy to jednak, że lubrykanty na bazie olejów są gorsze. Spełniają po prostu inne zadania. Taki lubrykant będzie doskonały na przykład do zabaw solo, o ile podczas masturbacji nie wprowadzamy nic do otworów ciała. Z jego pomocą możemy także wykonać zmysłowy masaż całego ciała. Cudownie nawilży skórę i pozwoli się zrelaksować. Kojący masaż możemy subtelnie przewrócić w grę wstępną. Stosowanie lubrykantów na bazie oleju jest bezpieczne dla skóry, możemy więc przy jego użyciu pieścić łechtaczkę lub penisa drugiej osoby.

Jak i kiedy stosować nawilżający żel intymny?

Wiemy już co to lubrykant i jakie są jego rodzaje. Wspomnieliśmy także, że różne rodzaje lubrykantów polecają się do innych zadań. Należy dobierać je indywidualnie pod siebie i pamiętać, że to, co doskonale sprawdziło się u Twojej przyjaciółki, może nie działać tak dobrze u Ciebie.

Jeśli zmagasz się z suchością pochwy lub niedostatecznym własnym nawilżeniem, stosuj lubrykant już w trakcie gry wstępnej. Pozwoli to dokładnie zwilżyć miejsca intymne, a także niewątpliwie podgrzeje atmosferę w sypialni! Do masażu zewnętrznych narządów płciowych możesz z powodzeniem użyć lubrykantu na bazie oleju, o ile nie używasz prezerwatyw. Jeśli planujesz używać prezerwatywy lateksowej, postaw na lubrykanty wodne, silikonowe lub hybrydy. Możesz wykonać nimi masaż narządów płciowych zewnętrznych, a także wprowadzać je do pochwy.

Lubrykant wodny, tak samo, jak silikonowy i mieszany, może wejść do gry, kiedy rozgrzewkę macie już za sobą. Można go wtedy nałożyć na dłoń, po czym rozprowadzić na narządach płciowych. Można też wycisnąć żel bezpośrednio na penis lub zabawkę, rozsmarować, a następnie wprowadzić członek/gadżet do pochwy lub odbytu.

Lubrykanty znajdują zastosowanie nie tylko w erotycznej sferze naszego życia. Kobiety zmagające się z suchością pochwy mogą użyć lubrykantu przy aplikowaniu tamponu. Aby ułatwić sobie włożenie tego środka higienicznego, należy nałożyć niewielką ilość lubrykantu (najlepiej wodnego) na wejście do pochwy. Następnie można bezboleśnie włożyć tampon. Intymny żel wodny pomoże także komfortowo zaaplikować kubeczek menstruacyjny. Mając to na uwadze, wiele Pań decyduje się na zakup małej buteleczki lubrykantu. Można nosić ją w torebce i używać, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Zdarza się też, że potrzebujemy wykonania lewatywy. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się na stosunek analny, czy jest to wskazanie medyczne – lubrykant sprawi, że włożenie irygatora nie będzie zbyt nieprzyjemne. Użyj niewielkiej ilości silikonowego żelu intymnego i nałóż go palcami na wejście do odbytu. Tak samo postępuj, jeśli chcesz użyć termometru doodbytniczego.

Dodatkowe właściwości żeli intymnych:

Lubrykanty
Źródło: Freepik.com

Lubrykanty mogą, oprócz poślizgu i nawilżenia, dawać także dodatkowe efekty. Najczęściej spotkamy żele chłodzące i rozgrzewające. Oba rodzaje mają swoich zwolenników. Lubrykanty chłodzące mogą zawierać np. ekstrakt z mięty pieprzowej, co da niezwykły efekt interesującego zimna. Te drugie powodują, że odczuwa się ciepło, a nawet przyjemne mrowienie. Jeśli jeszcze nie wiesz, który z nich spodoba Ci się bardziej, wybierz żel potęgujący doznania 50 ml. Nieduże opakowanie z pewnością wystarczy na kilka zastosowań, jednak nie będzie zalegać na półce, jeśli konkretny produkt Ci się nie spodoba.

Działanie łagodzące

Lubrykant potęgujący doznania to nie jedyny produkt, który warto mieć na stoliku nocnym. Jeśli Twoim problemem są częste podrażnienia, zaopatrz się w żel intymny łagodzący. Te produkty zawierają np. pantenol, wyciąg z aloesu lub ekstrakt z rumianku. Kiedy zmagasz się nie tylko z suchą skórą, ale jesteś również alergikiem, postaw na lubrykanty o jak najkrótszym składzie. Przeanalizuj dokładnie listę składników. Jeśli nie jesteś pewien, czy żel podrażni Twoje wrażliwe ciało, spróbuj małego opakowania 50 ml. To wystarczająca ilość aby go przetestować.

Ciekawe smaki

Niektórzy chcą poeksperymentować. Rynek lubrykantów oferuje nam obecnie ogromny wybór smaków, którymi możemy urozmaicić seks. Truskawka, banan, mango, a może czekolada? Znajdź swój ulubiony! Jeśli lubisz eksperymenty, zastanów się nad zakupem kilku smakowych lubrykantów w butelkach 50ml. Możesz nimi zaskoczyć partnerkę lub partnera. Proponujemy także ciekawą erotyczną grę z wykorzystaniem smakowych lubrykantów i przepaski na oczy. Czy wiesz, jaki to smak?

One thought on “Czym jest lubrykant? Jakie ma właściwości i zastosowanie?”

  1. Powiem Wam, że dobrze że takie lubrykanty wymyślili 🙂 Oj znacznie można sobie poprawić z ich pomocą swoje życie seksualne 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close