Maść ichtiolowa – zastosowanie, właściwości, możliwe przeciwwskazania

Maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa jest preparatem, do wykupienia którego recepta nie jest konieczna. Dużą zaletą maści ichtiolowej jest też cena. Jest ona bowiem dość tania. Warto się nią zainteresować. Takie proste i tanie leki, jak maść ichtiolowa, są zaskakująco skuteczne.

Maść ichtiolowa. Na co pomaga ichtiol?

Ichtiol został odkryty w dziewiętnastym wieku, w Niemczech. W trakcie badań nad tym składnikiem zauważono, że pomaga on w przypadku wielu problemów zdrowotnych ze skórą. Można posunąć się do stwierdzenia, że nie tylko pomaga, a wręcz doskonale je leczy. Lepiej niż inne leki, w tym leki recepturowe.

Nie każdy jednak może od razu przyzwyczaić się do charakterystycznego zapachu ichtiolu. Ten zapach można ocenić, jako minus maści. Posmarowaną ichtiolem skórę, na której występuje jakiś z problemów zdrowotnych, można jednak zabezpieczyć opatrunkiem. Przez opatrunek nie będzie czuć charakterystycznego zapachu ichtiolu.

Warto też wiedzieć, że na ichtiol założyć trzeba opatrunek z innego powodu. Może on bowiem brudzić ubrania. W przypadku maści z ichtiolem jasnym jest to rzecz jasna mniejszym problemem. Biały krem może pozostać na ubraniu wręcz niezauważony. Maści z ichtiolem jasnym jednak są mniej popularne. Dużo popularniejsze są maści z ichtiolem ciemnym. Taka forma może bardzo pobrudzić odzież.

Działanie ichtiolu

Ichtiol w języku łacińskim to ammonii bituminosulfonas. Czy to biały, czy też ciemny, leczy wiele problemów zdrowotnych skóry. Ammonii bituminosulfonas wykazuje między innymi działanie antybakteryjne przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. To jednak nie wszystkie problemy skórne, które może leczyć ammonii bituminosulfonas, czyli popularny ichtiol.

Bardzo często ichtiol jest stosowany w przypadku ropnych zapaleń skóry, tym bardziej ropni nieotwartych. Wydawać by się mogło, że wszystkie takie ropnie, w celu opróżnienia ropy trzeba naciąć. Ci, którzy nie chcą lub nie mogą udać się do chirurga w celu nacięcia tych zmian, z powodzeniem mogą zastosować właśnie ammonii bituminosulfonas.

Maść ichtiolowa bardzo skutecznie ściągnie ropę w jedno miejsce. Tworzy się wówczas przetoka w skórze, przez którą ropa po prostu wyleci. Takie działanie maści ichtiolowej, znane jest od lat. Leki recepturowe, które działają podobnie, są dużo słabsze. Zamiast inwestować w drogie leki na receptę, warto na zmiany ropne stosować właśnie maść ichtiolową. Oczywiście jej stosowanie trzeba przerwać w chwili powstania przetoki, otwarcia jej i wypływu ropy. W tym momencie maść ichtiolowa musi na czas gojenia rany być zastąpiona przez opatrunek ze srebrem, które wyciągnie wszelką ropę z rany. Dzięki temu będzie ona goić się idealnie.

Maść ichtiolowa. Pomocna w leczeniu trądziku

Tak samo dobre efekty maść ichtiolowa wykazuje w przypadku leczenia guli ropnych, a nawet trądziku. Pewnym problemem może być stosowanie jej na twarzy, szczególnie maści ciemnej. Z powodzeniem jednak można wybrać krem z ichtiolem jasnym. Wykazuje nieco słabsze działanie niż ciemna maść. Krem łagodzi stany zapalne skóry i leczy miejsca zmienione chorobowo nieco wolniej, ale równie skutecznie. Co ważne, krem z ichtiolem nie wpływając negatywnie na zdrową skórę. Dlatego możliwe jest jego stosowanie przez długi czas. Biały krem łagodzi stany chorobowe skóry, ale nie tylko to jest jego zaletą. Podobnie jak ciemna maść, wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Ichtiol świetnie rozgrzewa. Maść z ichtiolem jasnym warto stosować i w tym celu!

Zaskoczeniem dla sporej ilości osób jest, mało znana zaleta maści ichtiolowych. Nie każdy wie, że ichtiol wykazuje działanie rozgrzewające. Świetnie sprawdza się więc przy kontuzjach sportowych, chorobach stawów i innych schorzeniach, przy których konieczne jest rozgrzanie danego miejsca ciała. Stosowanie maści ichtiolowej w tym celu jest bardzo proste.

Podobnie jak w innych przypadkach, wystarczy nią posmarować skórę, w miejscu, które chcemy rozgrzać, założyć opatrunek osłonowy i czekać na efekty. W tej sytuacji jednak trzeba nakładać na skórę w miarę cienką warstwę maści. Podobnie trzeba postępować w przypadku smarowania maścią obrzękniętych miejsc na ciele.

Maść wykazuje bardzo dobre właściwości rozgrzewające, a więc wpływa też na zmniejszanie się obrzęków. Niekiedy kilkudniowe stosowanie wystarczy, by zniknęły one całkowicie.

Oczywiście, jeśli obrzęk jest wynikiem kontuzji, to po tym, jak minie, można o sprawie zapomnieć. Obrzęki powstałe z nieznanych przyczyn są już powodem do zaniepokojenia. Jeśli po zastosowaniu maści zmniejszą się lub znikną, nie oznacza to rozwiązania problemu.

Takie obrzęki bowiem mogą być objawem różnego rodzaju chorób, więc rozsądnie jest zgłosić się do lekarza, pokazać je, lub powiedzieć, w jakim miejscu na ciele powstają. Lekarz bez wątpienia zainteresuje się problemem, zleci wykonanie niezbędnych badań, postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie, by problem obrzęków przestał istnieć i by nie pojawiały się ponownie. Przy obrzękach jednak smarowanie skóry grubą warstwą maści nie ma sensu. Zupełnie inaczej jest przy leczeniu zmian ropnych i próbie stworzenia dzięki maści ichtiolowej przetoki na skórze, która wypłynie ropa.

Nakładanie maści ichtiolowej na ropne zmiany, które są pod skórą

Ichtiol w formie maści
Źródło: Pixabay.com

W tym przypadku konieczne jest nakładanie na zmienione chorobowo miejsce bardzo grubej warstwy maści, na to zaś nakładanie opatrunku. Taki opatrunek trzeba oczywiście choć raz dziennie zmieniać. Nie tylko dlatego, że rozsądnie jest nałożyć świeżą maść, ale też z innego powodu. Zmieniając opatrunek, można oczyścić ranę ze starego ichtiolu i przyjrzeć się efektom działania maści.

Na początku widać wyraźnie, że ropa zaczyna zbierać się w danym miejscu pod skórą. Skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, widać zbierający się pod nią płyn. Z czasem na skórze pojawia się jedne lub kilka bardzo ciemnych punktów. To właśnie w tym miejscu lub w tych miejscach powstaną przetoki, przez które ropa zacznie wypływać. Proces kształtowania się przetok może trwać nawet kilkanaście dni, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Istotne, szczególnie po kilku dnach stosowania maści ichtiolowej, jest regularne odsłanianie opatrunku i jego wymienianie. Pozostawienie opatrunku na skórze w czasie, w którym może stworzyć się przetoka i zacząć wypływać spod skóry ropa, to bardzo zły pomysł.

Wypływająca ropa wsiąknie bowiem w opatrunek, a więc pozostanie też w kontakcie ze skórą, w tym ze zdrową skórą. Może to doprowadzić do powstawiania kolejnych stanów zapalnych i następnych ropni. W ekstremalnych przypadkach tak zaniedbana ropna rana może doprowadzić do ropowicy, czyli sytuacji, w której szybko namnażająca się ropa gromadzi się we wszystkich miejscach w okolicy ropnia, szczególnie w okolicach tkanek miękkich. Może to powodować bezpośrednie zagrożenie życia, nie tylko przez sepsę. Ropa w dużych ilościach, pozostająca w tkankach organizmu, może prowadzić do zmian chorobowych, uszkodzeń narządów i wielu problemów zdrowotnych.

Ropowica. Niezwykle trudna do wyleczenia

Warto mieć świadomość, że maść ichtiolowa na ropne zmiany musi być wręcz stosowana. Okolice rany, przed otwarciem się przetoki, można też przemywać. Sprawdzi się tu antybakteryjne mydło ichtiol. Pozostawienie rany samej sobie lub otwartej i bez regularnej zmiany opatrunków może prowadzić do nadkażeń i ropowicy. Jest ona schorzeniem bardzo trudnym do wyleczenia. W zależności od tego, w którym rejonie ciała ropowica powstanie, może być leczona antybiotykoterapią i to długotrwałą lub wielokrotnymi zabiegami operacyjnymi, z otwieraniem rany i oczyszczaniem jej włącznie. Z uwagi na to, że rana w sobie ma materiał powodujący zakażenie, może goić się w sposób nieprawidłowy. Zdarzają się sytuacje, w których przy ropowicy trzeba amputować kończynę, czasem prowadzi też do śmierci. Tania i skuteczna maść ichtiolowa i dbanie o ranę z otwartą przetoką może zlikwidować problem i ryzyko zagrożenia życia. Szanse na to, że ropowica powstanie będą bowiem minimalne.

Mydło ichtiol. Warto je stosować zamiast zwykłego

Przy zmienionej chorobowo skórze, bardzo dobrym pomysłem jest też mydło ichtiol. Jego stosowanie jest absolutnie bezpieczne dla skóry, a antybakteryjne i przeciwgrzybiczne działanie ichtiolu w znaczący sposób może poprawić jej stan. Znane są przypadki znikania nawet bardzo wyraźnych zmian chorobowych skóry. Podobnie jak maść, mydło ichtiol jest bardzo tanie. Nie wyda się na jego zakup więc dużych pieniędzy.

Maść ichtiolowa. Przeciwwskazania. Kiedy nie należy jej stosować?

Składniki maści są dla skóry absolutnie bezpieczne, więc nawet osoby z alergią skórną mogą taką maść stosować. Ostrożnie powinny jej używać kobiety w ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania maści wskazany jest kontakt z lekarzem. Jeśli on nie będzie widzieć przeciwwskazań, maść można stosować. W innym przypadku nie.

Podobnie jest w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia. Na pewno rodzice nie powinni sami podejmować decyzji o smarowaniu skóry dzieci właśnie tą maścią. Jeśli jednak pediatra oceni, że można to robić, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć leczenie tą maścią.

Ichtiol nie jest substancją, którą można przedawkować i nie wywołuje niepożądanych objawów w tym przypadku. Są jednak sytuacje, w których może on spowodować zaczerwienienia lub pękanie skóry. Tak jest w przypadku długotrwałego stosowania tej maści. Jeśli wiec po długotrwałym stosowaniu maści, pojawiają się jakieś dziwne zmiany na skórze, nie musi to oznaczać, że problemy skórne są związane z chorobą skóry. Bardzo często jest to uboczny efekt wielogodzinnego kontaktu maści z naskórkiem. Takie objawy nie występują, gdy mydło ichtiol stosowane jest przez wiele dni czy nawet stale. Mydło ichtiol można więc stosować bez przeszkód.

Zmiany skórne powstałe po długotrwałym stosowaniu maści, na szczęście nie są trwałe. Skóra szybko się regeneruje i nabiera normalnego wyglądu. Nie należy więc się takimi zmianami czy odparzeniami bardzo przejmować. Po zaprzestaniu stosowania maści, trzeba po prostu odczekać parę dni, pamiętając o tym, by dbać o miejsce, które było smarowane maścią. Skóra powinna szybko się zregenerować.

Podsumowując

Maść ichtiolową można stosować przy wielu problemach ze skórą i bez wątpienia będzie to dobry pomysł. Antybakteryjna, przeciwgrzybiczna, pomagająca zebrać się ropie zgromadzonej pod skórą i wypłynąć na zewnątrz, pozytywnie działająca w przypadku owrzodzeń, a nawet trądziku. To tylko niektóre zalety tej maści.

Silniejsza jest ciemna maść z ichtiolem. Pamiętajmy jednak, że wyróżnia się dość specyficznym zapachem. Ci, którzy wolą mniej brudzącą i inaczej pachnącą, mogą się zdecydować na krem z jasnym ichtiolem. Warto mieć jednak  świadomość, że będzie miał on nieco słabsze działanie.

Warto więc mieć taka maść w swojej domowej apteczce i w razie potrzeby po prostu z niej skorzystać. Nie można jednak zapominać, że długotrwałe stosowanie może powodować odparzenia skóry, które na szczęście szybko przemijają. Oczywiście po zaprzestaniu stosowania maści.

One thought on “Maść ichtiolowa – zastosowanie, właściwości, możliwe przeciwwskazania”

  1. Cieszę się, że maść ichtiolowa to lek dostępny bez recepty. Stosuje ją na wypryski i trądzik. Jest niezwykle skuteczna, a przy tym niedroga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close