Nadkwasota – objawy, przyczyny, sposoby walki z problemem

Nadkwasota

Nadkwasota, nazywana również nadkwaśnością, jest nieprzyjemną dolegliwością dotykającą układ trawienny. Polega na nadmiernej produkcji kwasu solnego, w efekcie czego występuje szereg przykrych objawów. Zazwyczaj zażycie leków bez recepty pomaga zwalczyć problem. Czy istnieją inne skuteczne metody leczenia tej przypadłości? Jakie są przyczyny występowania nadkwaśności?

Czym jest nadkwasota?

Nadkwasota polega na produkcji kwasu solnego i pepsyn w żołądku, w większej niż zazwyczaj ilości. Kwas solny ma właściwości żrące, co pozwala na trawienie przyjmowanego pożywienia. Żołądek, z resztą jak wszystkie nasze organy, pokrywa cienka błona śluzowa. Jej zadaniem jest głównie ochrona narządów. Problem z nadkwasotą zaczyna się wtedy, kiedy błona nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości substancji ochronnych, które obronią przed działaniem kwasu solnego. Wtedy dochodzi do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak nudności, zgaga lub ból w podbrzuszu. Nadkwasota może być również następstwem wielu chorób, na przykład wrzodów lub refluksu.

Przyczyny nadkwasoty

Główną przyczyną nadkwasoty jest dieta bogata w produkty kwasotwórcze. Problem dotyczy również nieodpowiedniego łączenia ze sobą produktów na talerzu. Na wystąpienie dolegliwości układu trawiennego ma wpływ również nieregularność spożywanych posiłków.

Nie bez znaczenia jest twierdzenie, powtarzane przez wielu dietetyków jak mantra, że lepiej jeść mniejsze, ale częstsze i regularne posiłki. Istnieje wiele elementów naszej diety, które przy nadkwasocie soku żołądkowego działają na niego jak płachta na byka.

Spożywając szkodliwe produkty, nasz żołądek zostaje przeciążony i nie jest w stanie prawidłowo ich trawić. W efekcie produkcja soku żołądkowego jest jeszcze bardziej nasilona. Nie bez znaczenia jest również ogólny tryb życia. Nikotyna i alkohol to również główne przyczyny występowania nadkwasoty. Wydzielanie kwasu żołądkowego jest regulowane przez dwa hormony, gastrynę i somatostatynę.

Gastryna pobudza wydzielanie kwasu, natomiast somatostatyna hamuje jego produkcję. Choroby związane z gastryną, przyczyniają się również do wzrostu wydzielania soku. Wśród nich jest na przykład zarażenie bakterią Helicobacter pylori. Nosicielstwo tej bakterii jest zjawiskiem popularnym, a jej obecność wywołuje stany zapalne żołądka. To przyczynia się do nadprodukcji kwasu solnego wywołanego gastryną. Składniki ochronne błony śluzowej, na przykład śluz, są za to produkowane w niewystarczającej ilości. Bakteria ta jest zatem czynnikiem wywołującym zakwaszenie żołądka. Może powodować wrzody a w najgorszym wypadku raka.

Zespół Zollingera-Ellisona

Rzadszym powodem wystąpienia nadkwasoty jest zespół Zollingera-Ellisona. Jest to zaburzenie wydzielania gastryny. Polega na nadprodukcji gastryny. To powoduje wiele niekomfortowych dolegliwości, takie jak owrzodzenia błony śluzowej dwunastnicy.

Objawy nadkwasoty mogą być mylone z innymi chorobami układu trawiennego. Nadkwasota, nadkwaśność często jest zrównana z wrzodami dwunastnicy. Objawy obu chorób są zbliżone, a jednym z nich jest ucisk w górnej części brzucha. Ból pojawia się najczęściej po paru godzinach od spożycia posiłku. Są jednak osoby na tyle wrażliwe, że może on wystąpić zaraz po zjedzeniu szkodliwego pokarmu. Na ogół po spożyciu tabletek ból ustępuje. Objawy bólowe występują równie często w nocy, jak i rano. Sygnałami, jakie daje nam organizm, jest również występowanie kłucia za mostkiem i w nadbrzuszu.

Gdy pojawiają się nader często sygnały ze strony układu trawiennego, należy zgłosić się do lekarza. Lekarz pomoże dobrać tabletki, które pomogą niwelować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Sposoby na nadkwaśność

Imbir pomocny w walce z nadkwasotą
Źródło: Pixabay.com

Oprócz leków i zmiany diety istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc niwelować objawy nadkwasoty. Oto kilka z nich:

  • Picie ziół na zgagę. Picie naparów ziołowych działa łagodząco, szczególnie gdy objawy nadkwasoty pojawią się po zjedzeniu posiłku. Są one również pomocne w sytuacjach, gdy zjedliśmy za dużo i towarzyszy nam uczucie pełności. Najbardziej polecany jest napar z rumianku. Wykazuje się on właściwościami rozkurczowymi i przeciwbólowymi. W domowych zbiorach warto posiadać również zioła takie jak szałwia, kłącze tataraku, ziele skrzypu, melisa. Można je dostać w sklepach zielarskich i w sklepach z żywnością ekologiczną. Na rynku dostępne są również gotowe mieszanki ziół polecane żołądkowcom. Ich picie zalecane jest po posiłku, ale również w trakcie dnia, zamiast herbaty.
  • Siemię lniane. Możemy dostać je w formie ziarenek lub zmielonej. Ma ono właściwości okalające ściany żołądka. Z siemienia możemy wykonać kleik.
  • Imbir. Jest to korzeń słynący głównie ze swoich właściwości rozgrzewających. Niewiele osób jednak wie, że ssanie cienkiego plastra imbiru może być jedną z metod leczenia nadkwasoty. Możemy go spożywać zamiast cukierków lub wykonać napar do picia. Wystarczy gruby plaster imbiru zalać gorącą wodą. Na półkach sklepowych dostaniemy również sok z imbiru 100%, który możemy pić solo lub rozcieńczać.
  • Soda oczyszczona. Soda ma odczyn zasadowy, co wpływa na redukcję kwasu. Szybko neutralizuje nadkwasotę, nadkwaśność. Gdy po jedzeniu występuje uczucie pieczenia, należy wypić mieszankę łyżeczki sody z przegotowaną wodą.

Leczenie nadkwasoty soku żołądkowego

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w aptekach istnieje wiele leków bez recepty, pomocnych w leczeniu zgagi i nadkwasoty. Leczenie w głównej mierze zależne jest od przyczyny występowania problemu. Objawowe leczenie polega na spożywaniu leków. Należą do nich inhibitory pompy protonowej np. esomeprazol. Podczas badania gastroskopijnego, gdy stwierdzona zostanie obecność bakterii H.pylori, należy koniecznie wykonać leczenie przeciwbakteryjne. W przypadku nadkwasoty pomocne mogą się środki farmakologiczne, których zadaniem jest zobojętnienie kwasów zgromadzonych w żołądku. Jednym z bardziej znanych leków jest Ranigast. Niezbędna w leczeniu nadkwaśności jest zdrowa, zbilansowana dieta, z której należy kategorycznie wykluczyć produkty wzmagające nadprodukcję kwasu.

Dieta w nadkwasocie, nadkwaśności

Najlepszym sposobem na nadkwaśność jest zmiana swojej obecnej diety. To ona w głównej mierze zapobiega występowaniu nieprzyjemnych objawów ze strony układu trawiennego. Aby nadkwasota, nadkwaśność nie dawały się we znaki, musimy kurczowo pilnować tego, co ląduje na naszym talerzu.

Posiłki muszą być spożywane regularnie, najlepiej codziennie o podobnych porach. Regularne jedzenie zapobiega występowaniu uczucia głodu, ale również nie powoduje nadprodukcji kwasu żołądkowego. Nie należy się objadać, więc objętość posiłków nie powinna być przesadna. Lepiej zjeść więcej posiłków mniejszych objętościowo, aniżeli trzy bardzo obfite. Zbyt duże posiłki mogą spowodować wiele dolegliwości. Jedną z nich jest spowodowanie wahań poziomu cukru we krwi i zaburzenia mikroflory jelit.

O czym warto pamiętać?

Składnikiem diety, na który podaż trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest białko. W sytuacji, gdy kwasu solnego jest zbyt wiele w żołądku, zadaniem białka jest wiązanie jego nadmiaru. Białko znajdziemy w mięsie, rybach, jajkach, ale i roślinach strączkowych. W przypadku problemów żołądkowych rekomendowana jest dieta lekkostrawna. Oznacza to, że sposobem na nadkwaśność jest dieta wykluczająca pełnoziarniste produkty zbożowe. Należy pełnoziarniste kasze, makarony, pieczywo zamienić na ich pszenne odpowiedniki. Wiele osób może zadać pytanie, jak to zrobić, żeby nie przytyć? Na szczęście mit dotyczący powodowania przez produkty pszenne tycia został dawno obalony. Zarówno produkty pełnoziarniste, jak i te z mąki pszennej oczyszczonej mają podobną ilość kalorii.

Produkty pszenne z mąki przemiału 500,550 oraz mniejszego są demonizowane z powodu śladowej ilość błonnika. Błonnik odpowiada za uczucie sytości, dlatego produkty z pełnego ziarna są tak mocno polecane na dietach redukcyjnych. Produktami pszennymi natomiast również jesteśmy w stanie się najeść, dodając do nich gamę warzyw, owoców oraz innych dodatków.

Produkty pełnoziarniste bardzo często podrażniają żołądek i mogą powodować zgagę, czego nie uświadczymy, jedząc produkty z białej mąki. Spożywanie ciemnych makaronów, chleba ziarnistego czy ryżu brązowego może powodować również silne kłucie w klatce piersiowej. Produkty pełnoziarniste nie są również zalecane przy wrzodach żołądka. Podczas diety, która ma pomóc leczyć nadkwasotę żołądka, musimy zadbać również o ilość dostarczanego tłuszczu. Oprócz tego, że jest on nośnikiem smaku, pozwala on wchłaniać witaminy i beta-karoten z posiłków. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to witamina A, D, E, K. Zbyt mała ilość tłuszczu w diecie spowalnia pracę żołądka.

Produkty zabronione w nadkwasocie

W diecie, której zadaniem jest leczyć nadkwasotę żołądka, istnieje kilka metod przygotowywania potraw, których należy unikać. W głównej mierze należy zaniechać smażenia na głębokim tłuszczu. To samo dotyczy gotowych wyrobów spożywczych, które nabywamy w marketach i restauracjach. Idealną metodą przygotowywania posiłków jest smażenie bez tłuszczu, na patelni teflonowej i gotowanie na parze lub w wywarze. Należy unikać picia gazowanych napojów, tym bardziej tych słodzonych i barwionych. Nie dość, że podrażniają żołądek, to jeszcze powodują tycie. Wśród produktów, których kategorycznie trzeba unikać, są:

  • Groch,
  • Fasola,
  • Cebula,
  • Grzyby,
  • Pełnoziarniste pieczywo,
  • Grube kasze,
  • Przyprawy ostre, np. chili,
  • Ocet,
  • Mocne wywary i rosół.
  • Tłuste wędliny i mięsa,
  • Czosnek,
  • por,
  • Niektóre owoce, np. jabłka i śliwki.

Po posiłku nierekomendowana jest pozycja leżąca, która powoduje cofanie się treści żołądka. Tak jak w przypadku każdej innej zdrowej diety, musimy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu wodą mineralną lub polecanymi ziołami, np. szałwią. Poniżej przedstawiamy prosty i skuteczny jadłospis w diecie na nadkwasotę. Pamiętajmy o zachowaniu odstępów pomiędzy posiłkami i odpowiednim tempie jedzenia. Zbyt szybka konsumpcja może powodować natychmiastową zgagę!

Śniadanie:

Kanapki z białego pieczywa z masłem, chudą wędliną z indyka i świeżymi warzywami.

Dwie kromki białego chleba smarujemy cienko masłem, kładziemy sałatę masłową, chudą wędlinę w plastrach z indyka, plasterki ogórka szklarniowego bez skórki i pomidora. Po śniadaniu możemy wypić szklankę słabej herbaty lub napar ziołowy.

II śniadanie:

Kasza manna na mleku z bananem:

Kaszę mannę gotujemy na szklance mleka 1,5%. Możemy posłodzić ją np. erytrolem bądź ksylitolem. Podajemy z dojrzałym bananem.

Obiad:

Dieta przy nadkwasowości
Źródło: Pixabay.com

Pierś z kurczaka z warzywami i ryżem:

Ryż gotujemy według instrukcji na opakowaniu. Kurczaka kroimy w kostkę, doprawiamy odrobiną soli i pieprzu ziołowego. Pierś gotujemy na parze lub smażymy na patelni teflonowej bez tłuszczu. Mieszankę warzyw gotujemy w osolonej wodzie. Całość możemy polać sosem wykonanym z jogurtu naturalnego, koperku i ziół.

Podwieczorek:

Koktajl ze świeżych owoców i siemienia:

Jogurt naturalny miksujemy w kielichu blendera z truskawkami i bananem. Na końcu dodajemy siemię lniane.

Kolacja:

Kajzerka pszenna z pesto, mozzarellą, pomidorem i bazylią:

Przekrojoną na pół kajzerkę smarujemy lekko pesto, układamy pokrojoną w plastry mozzarellę, sparzonego pomidora i dekorujemy świeżą bazylią. Przed snem warto napić się naparu z ziół.

 

One thought on “Nadkwasota – objawy, przyczyny, sposoby walki z problemem”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close